Dąbrowa Krajobraz

 

 

 
 

 

 

Opis

Liczba mieszkańców: 901 osób
Powierzchnia: 362,8920 ha

Warto zobaczyć:

  • Park krajobrazowy
  • Dwór

Dąbrowa leży w Kotlinie Sądeckiej u podnóża Pogórza Rożnowskiego, przy drodze krajowej nr 75 w miejscu gdzie łączy się ona z drogą wojewódzką nr 975.
Pierwsze informacje o istnieniu wsi pochodzą z roku 1489  i mówią, że należała ona do rycerskiego klucza wielogłowskiego.
Rejestr poborowy z roku 1581 stwierdzał, że właścicielką wspomnianego klucza była wdowa Wielogłowska, a dzierżawcą folwarku i wsi był Bartłomiej Stojowski.
Rejestr poborowy z roku 1629 wykazał nowego właściciela wsi – Piotra Biernackiego, który nadal występował w rejestrze w roku 1680.
Osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne losy wsi są zbieżne z dziejami Wielogłów.
W roku 1886 do wsi należały przysiółki Łążki i Klimkówka.
W parku krajobrazowym w Dąbrowie znajduje się najmłodszy w gminie bo niespełna stu letni dwór. Był on własnością doktora prawa Gustawa Stubera. Po wojnie został on przekazany na własność Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Nowym Sączu i utworzono w nim Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy. Przy budynku znajduje się XVIII wieczna kaplica dworska, w której brała ślub Gabriela Zapolska.

We wsi funkcjonuje kamieniołom - Kopalnia Odkrywkowa Surowców Drogowych, zakład mleczarski oraz zakład blacharsko - lakierniczy. 

 

 

Lokalizacja

 

 

 
 

 

 
powrót
 
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie „Wirtualny spacer po Gminie Chełmiec”
współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi